Hipertansiyonla Mücadele Derneği tarafından düzenlenen Başkanlığını Prof. Dr. İstemihan TENGİZ'in gerçekleştirdiği  14.Hipertansiyonla Mücadele Kongresi  29 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihlerinde KKTC yapıldı.

Hipertansiyon konusunda en son  gelişmelerin tartışıldığı kongrede uzmanlar  Geniş QRS’li Taşikardiler: Yaklaşım, Ayrım ve Tedavi,   Akılcı İlaç Kullanımı,  Güncel kılavuzların genel  değerlendirilmesi,Tedavi: Hangi ilaç mı yoksa hangi ideal kombinasyon mu?  Tedavi hedeflerinde değişiklik var mı?  Nonfarmakolojik tedavi yaklaşımlarında  son durum: Renal denervasyon ve   Karotisbaro reseptör stimülasyonu, Hipertansif Kadın: Nefrolog gözüyle,   Hipertansif Kadın: Kardiyolog gözüyle,  Sekonder hipertansiyon ipuçları, Dirençli hipertansiyona yaklaşım,  Hipertansif hastada aritmi ve tedavisi, Genç yaş hipertansiyonu, Nörolog gözüyle hipertansiyonPanik atak mı? Hipertansiyon mu?   2015 yılı aralık ayında polikliniğe başvuran 100 hipertansif hastada hastalık farkındalığı, tedavi alma oranları ve eşlik eden  kolaylaştırıcı faktörler" gibi önemli konularda bilgi paylaşımında bulundular. 

Aynı zamanda kongre bünyesinde E.Ü. İlaç Geliştirme ve Farmakokinetik Araştırma-Uygulama Merkezi (ARGEFAR)  Düzenlediği hekimlere yönelik iyi klinik uygulama (IKU) kursu ve hemşirelere yönelik "Klinik Araştırma Hemşireliği" kursu düzenlendi.

Hipertansiyonla Mücadele Derneği 1988 yılından bu yana düzenlemekte olduğu ve önemli sayıda katılımcı ile gerçekleştirilen kongremizin, alanında büyük kongreler arasında yer alması bizi daha çok mutlu etmekte ve sorumluluğumuzu artırmaktadır.  Bu nedenle 27-30 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek  15. Hipertansiyonla Mücadele   Kongresi'nin çalışmalarına şimdiden başlanmıştır. 2017 yılında kongremizde görüşmek dileğiyle.

Kongre Düzenleme Kurulu