Hipertansiyon ile Mücadele Derneği ve Mustafa Nevzat İlaç, toplum sağlığı için ciddi bir risk oluşturan hipertansiyonun başlıca nedenleri arasında yer alan aşırı tuz tüketimine karşı toplum bilincini arttırmak adına çalışmalar düzenliyor. 11-17 Mart Dünya Tuz haftası kapsamında, 16 Mart 2013 Cumartesi günü İzmir, Karşıyaka’da düzenlenen “Hipertansiyon Farkındalık Yürüyüşü”, dernek üyeleri ve Mustafa Nevzat İlaç çalışanlarından oluşan bir grup tarafından gerçekleştirildi.

Kamuoyu tarafından büyük bir ilgiyle izlenen yürüyüşe, Karşıyaka Kaymakamı Mehmet Emin Avcı da katıldı. Katılımcılar “Daha Az Tuz, Daha Çok Egzersiz, Daha Düşük Kan Basıncı” temalı pankartları ve bilgilendirici broşürleriyle hipertansiyon konusundaki farkındalığı arttırmayı hedeflediler.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından sağlıklı yetişkinler için önerilen ortalama günlük tuz miktarı yaklaşık 5 gram iken Türkiye’deki günlük tuz alımı ortalaması kişi başı yaklaşık 15 gram… Yetişkinlerde hipertansiyon, kalp hastalıkları riski ve inmenin azaltılmasında tuz alımının azaltılması etkili bir yöntem oluşturuyor. Bu nedenle konuya dikkat çekilmesi oldukça önem taşıyor.

Hipertansiyon ile Mücadele Derneği Başkanı Prof. Dr. İstemihan Tengiz, hipertansiyon hastalığı ve hastalıkla mücadelede yaşanan son gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi: “Günümüzde hipertansiyon, yüksek kan basıncı tanımlamasının çok ötesinde; kalp ve damar hastalıkları için bağımsız bir risk faktörü olarak kabul ediliyor. Hipertansiyonun önemli bir sağlık sorunu haline gelmesinin bir nedenini de; hastalığın toplum içindeki farkındalık durumunun, ilaç kullanım ve kan basıncının kontrol altında olma oranlarının düşüklüğü oluşturuyor. Türkiye’de her üç yetişkinden biri hipertansiyon hastası… Dernek olarak başlıca amacımız halkın hipertansiyon konusundaki farkındalığını arttırmak ve bilinçlendirmek.” Prof. Dr. Tengiz ayrıca, Dünyanın en büyük ve en önemli kongreleri arasında gösterilen “Dünya Hipertansiyon Kongresi”ne bu yıl kendilerinin ev sahipliği yapacağını ve İstanbul’da gerçekleştirilecek olan kongrenin en önemli özelliklerinden birinin de, bir gününün, kamuoyunu bilinçlendirmek amacıyla profesyonellerle birlikte halka da açık olarak gerçekleştirilmesi olacağını belirtti.

Toplum sağlığına katkıda bulunmayı temel bir görev ve sosyal sorumluluk olarak kabul eden Mustafa Nevzat İlaç Sanayi de, etkinliğe verdiği destekle , hipertansiyon gibi kronik bir hastalığın önemine dikkat çekerek farkındalık oranlarını artırma kampanyasına katkıda bulundu.

Etkinlik, hipertansiyon ile etkili mücadelenin, ancak bilinçlendirilmiş bir toplum zemininde mümkün olabileceği mesajı ile sona erdi.